2.1 Поняття, сутність вимірювання та їх класифікація

Теорія вимірів (ТВ) є однією із складових частин прикладної статистики. Вона входить до складу статистики об’єктів нечислової природи. Застосування ТВ у соціально-економічних дослідженнях необхідне для аналізу якісних даних як теорія, що є основою формування баз даних для розроблення, вивчення і застосування конкретних методів розрахунку. Розглянемо основні поняття вимірювання.

Вимірювання
  • сукупність дій, виконуваних за допомогою засобів вимірювань з метою знаходження числового значення вимірюваної величини в прийнятих одиницях вимірювання;
  • кодування та співвіднесення ступеня вираженості ознак емпіричних об’єктів або подій за допомогою чисел відповідно до певних встановлених правил.

Загальна класифікація вимірювань показників за чотирма визначальними напрямами наведена на рис. 2.1.

Загальна класифікація вимірювань

Рис. 2.1: Загальна класифікація вимірювань

Основні оцінки якості проведених вимірювань наведені на рис. 2.2.

Основні оцінки якості вимірювань

Рис. 2.2: Основні оцінки якості вимірювань

Розглянемо більш детально типи валідності вимірювань, що певним чином характеризують еквівалентність вимірювань характеристикам вимірюваного об’єкта (міра відповідності оцінок, одержуваних у процесі вимірювання, уявленням про сутність властивостей досліджуваних об’єктів та їх ролі в досліджуваних процесах) (рис. 2.3).

Типи валідності

Рис. 2.3: Типи валідності

Для якісного дослідження сукупностей та побудови адекватних моделей залежностей показників і прогнозування необхідне чітке уявлення про поняття шкали як в загальному сенсі, так і відповідно до особливостей досліджуваних даних і специфіки сукупностей. Отже, поняття шкали вимірювання формулюють таким чином:

Шкала вимірювань
це певний, заздалегідь установлений порядок визначення та позначення можливих значень конкретної величини або проявів якої-небудь властивості. Тип шкали задає групу допустимих перетворень шкали.

Розрізняють основні атрибути шкал:

  • упорядкованість шкали — коли одна позиція шкали, яка визначається числом і відповідна вираженості вимірюваної властивості, більше, менше або дорівнює іншій позиції;
  • інтервальність шкали означає, що інтервали між позиціями шкали дорівнюють один одному;
  • нульова точка (точка відліку) шкали означає, що набір чисел, відповідних вираженості вимірюваної ознаки, має точку відліку, що позначена 0, яка відповідає повній відсутності вимірюваної властивості.

Найбільш поширеною є класифікація вимірювальних шкал відповідно для метричних і неметричних даних у сукупностях спостережень (рис. 2.4).

Класифікація вимірювальних шкал

Рис. 2.4: Класифікація вимірювальних шкал