Вступ
«Цифри не керують світом, але вони показують, як управляється світ.»
— Йоганн Вольфґанґ фон Гете
Природа випадкових явищ, що оточують людину, змушує шукати відповіді на питання щодо кількісного визначення очікування появи випадкової події і теоретичного обґрунтування такого очікування. Пошуки відповідей на ці питання привели до формування теорії ймовірностей та математичної статистики.
Мета, яку ставили перед собою автори при написанні даного матеріалу, полягає не тільки в ознайомленні студентів з розділом теорії ймовірностей, що займається вивченням випадкових подій, але і в формуванні навичок до самостійного дослідження економічних процесів і явищ, які пов’язані з реалізацією випадкових подій, та аналізу ризиків. Предметом розділу навчальної дисципліни, що розглядається у даних методичних рекомендаціях, є основні означення теорії ймовірностей, аксіоми, на яких побудована теорія ймовірностей, та основні теореми, яким підпорядковуються дії над випадковими подіями. У результаті вивчення цього матеріалу студенти набувають компетентностей, які визначаються як знання, вміння та навички щодо використання методів теорії ймовірностей для визначення ймовірностей випадкових подій, застосування інструментарію теорії ймовірностей до розв’язання задач в умовах ризику, здійснення графічної інтерпретації результатів за допомогою діаграм Венна – Ейлера.
Розв’язання анімаційних прикладів з використанням аудіо супроводу, надання завдань для самостійного розв’язання та питань для самоперевірки допомагають більш глибокому засвоєнню теоретичного матеріалу. Основною особливістю методичних рекомендацій є наявність тренувальних вправ. Це завдання, які розроблені методично та реалізовані технічно таким чином, щоб таку вправу могли б виконувати студенти з різним рівнем підготовки. Завдяки таким інтерактивним вправами студент має можливість набути знання з усіх етапів їх розв’язання й одночасно вивчати та запам’ятовувати теоретичний матеріал. Це реалізується завдяки наявності підказок різного рівня.