1.2. Ймовірність випадкової події
Оскільки певна випадкова подія як наслідок даного випробування може мати місце, а може і не відбутися, то випадковій події слід поставити у відповідність деяке число, що визначає об’єктивну можливість її реалізації.
- Ймовірність
- Невід’ємне число, яке є кількісною мірою об’єктивної можливості реалізації випадкової події, називається її ймовірністю і позначається \(P(S)\).
Існує кілька підходів до визначення ймовірності події і, відповідно до цих підходів, кілька означень ймовірності, а саме: класичне, статистичне та геометричне.
1.2.1. Статистичне означення ймовірності
Історично першим було статистичне означення ймовірності. Уявімо, що в однакових умовах проводиться \(n\) випробувань, де спостерігають за появою певної випадкової події \(S\). Нехай подія \(S\) у цій серії випробувань з’явилась \(m\) разів, тобто \(m\) – це частота появи події \(S\) в серії з \(n\) випробувань. Тоді відношення \(\frac{m}{n}\) є відносною частотою, або частістю появи події \(S\) у серії з \(n\) випробувань.
- Статистичне означення ймовірності
- Якщо випробування проводяться в однакових умовах, то при \(n \rightarrow \infty\) існує скінчена границя відносної частоти, яку і визначають як ймовірність випадкової події \(S\). Їі наведено у формулі: \[\begin{equation} \lim_{n \rightarrow \infty} \frac{m}{n} = P(S). \tag{1.1} \end{equation}\]
Додаткова інформація
При невеликій кількості випробувань відносна частота появи події може суттєво відрізнятись у різних серіях експериментів, однак при великій кількості випробувань ця величина наближається до ймовірності події. Наприклад, у XVIII сторіччі французький натураліст, біолог, математик, геолог, письменник і перекладач Жорж-Луї Леклерк, граф де Бюффон провів 4040 випробувань, в яких спостерігав за появою герба при підкиданні монети. У цих випробуваннях герб з’явився 2 048 разів (відповідно, відносна частота становила 0,5069). Де Бюффон описав свій досвід у книзі «Есе з моральної арифметики» (1777 р.). Вважається, що це перший опублікований статистичний експеримент. На початку ХХ сторіччя англійський математик, засновник математичної статистики Карл Пірсон повторив експеримент Бюффона, провівши спочатку 12 000, а потім 24 000 випробувань. У першій серії випробувань герб з’явився 6 019 разів (відносна частота становила 0,5016), а у другій – 12 012 разів (відносна частота становила 0,5005). Наприкінці ХХ сторіччя при моделюванні аналогічних випробувань за допомогою ЕВМ у серії з 150 000 випробувань відносна частота появи герба становила 0,500111. Отже, при збільшенні кількості випробувань відносна частота випадкової події наближається до її ймовірності, яка в даному випадку, як відомо, дорівнює 0,5.1.2.2. Класичне означення ймовірності
Розглянемо простір елементарних подій \(\Omega = \left\{ \omega_{1},\ \ \omega_{2},\ \ ...,\ \ \omega_{n} \right\}\), який є скінченною множиною елементарних подій, що відповідає таким вимогам:
- усі елементарні події попарно несумісні, тобто \(\omega_{i} \cap \omega_{j} = \ Ø\), якщо \(i \neq j\);
- елементарні події є рівноможливими, тобто немає об’єктивних причин стверджувати, що можливість настання події \(\omega_{i}\) відрізняється від можливості настання події \(\omega_{j}\ (i \neq j).\)
- Ймовірність елементарної події
- Нехай маємо дискретний простір елементарних подій \(\Omega = \left\{ \omega_{1};\ \ \omega_{2};\ \ ...;\ \ \omega_{n} \right\}\). Кожній елементарній події \(\omega_{i} \in \Omega\), де \(i = \overline{1,n}\), можна поставити у відповідність невід’ємне число \(P(\omega_{i})\), яке називається ймовірністю елементарної події \(\omega_{i}\), при цьому сума ймовірностей усіх елементарних подій дорівнює одиниці: \[\begin{equation} \sum_{i = 1}^{n}P\left( \omega_{i} \right) = 1. \tag{1.2} \end{equation}\]
Зазначимо, що простір елементарних подій, представлений на рис. 1.1, відповідає усім цим вимогам.
- Класичне означення ймовірності події
- Нехай для події \(S\) сприятливими є \(m\) елементарних подій (\(0 \leq m \leq n\)), тобто події \(S\) відповідає підмножина з \(m\) елементарних подій множини \(\Omega\). За класичним означенням ймовірність події \(P(S)\) визначається співвідношенням: \[\begin{equation} P(S) = \frac{m}{n}, \tag{1.3} \end{equation}\] де \(n\) – загальна кількість рівноможливих елементарних подій, які утворюють простір елементарних подій \(\Omega\); \(m\) – кількість сприятливих елементарних подій, тобто подій, що супроводжуються появою події \(S\).
Якщо \(m = 0\), то така подія є неможливою, оскільки немає жодної елементарної події, яка б була сприятливою для цієї події, і за формулою (1.3) її ймовірність дорівнює нулю.
Якщо \(m = n\), тобто кожна з елементарних подій множини елементарних подій \(\Omega = \left\{ \omega_{1};\ \ \omega_{2};\ \ ...;\ \ \omega_{n} \right\}\) є сприятливою для події, що розглядається, то така подія є вірогідною, і за формулою (1.3) її ймовірність дорівнює одиниці.
На діаграмах Венна–Ейлера відображенням ймовірності випадкової події є площа фігури, за допомогою якої зображується ця подія. Так, виходячи з діаграми, що наведена на рис. 1.2, випадковій події \(S_{1}\) відповідає більша ймовірність, тобто для цієї випадкової події існує більша об’єктивна можливість з’явитись у результаті випробування, ніж для випадкової події \(S_{2}\), оскільки обидві вони відображаються у вигляді кіл, але події \(S_{2}\) відповідає коло меншого радіусу, ніж події \(S_{1}\). Оскільки кола, що відповідають різним випадковим подіям, не перетинаються, тобто нема елементарних подій, які б одночасно були сприятливими для обох випадкових подій, то ці події несумісні.

Рис. 1.2. Діаграма Венна – Ейлера, що відображає ймовірність випадкових подій
Повернемося до прикладу 1.1 (з двома монетами). Простір елементарних подій складається з чотирьох елементарних подій \(\Omega = \left\{\omega_{1};\ \ \ \omega_{2};\ \ \omega_{3};\ \ \omega_{4} \right\}\), тобто за формулою (1.3) \(n = 4\). Подія \(A = \left\{ \omega_{1};\ \ \omega_{2} \right\}\) складається з двох елементарних подій, тобто \(m = 2\). Отже, ймовірність того, що на обох монетах результати співпадуть, а саме в цьому полягає випадкова подія \(A\), визначається за формулою (1.3): \(P(A) = \frac{2}{4} = 0,5\). Відповідно, для події \(B = \left\{ \omega_{1};\ \ \omega_{3};\ \ \omega_{4} \right\}\), яка полягає у тому, що герб з’явиться хоча б на одній з монет, ймовірність дорівнює \(P(B) = \frac{3}{4} = 0,75.\)
1.2.3. Геометрична ймовірність
Для визначення ймовірності випадкової події формула (1.3) може застосовуватись лише в тому випадку, коли множина елементарних подій \(\Omega\) є дискретною. Однак множина \(\Omega\) може бути і неперервною. Якщо простір елементарних подій містить нескінченну множину елементів і йому можна поставити у відповідність певний геометричний простір, а ймовірність кожної події залежить тільки від міри цієї події, а не від її положення, то говорять, що на цьому просторі визначена геометрична ймовірність.
- Геометричне означення ймовірності
- Ймовірність випадкової події на неперервному просторі елементарних подій, яка визначається як відношення міри цієї події до міри простору елементарних подій, є геометричним означенням ймовірності і визначається співвідношенням, яке наведено на формулі: \[\begin{equation} P(S) = \frac{\text{mes}\ \ g}{\text{mes}\ \ G}, \tag{1.4} \end{equation}\] де \(G\) – область, що відповідає множині елементарних подій \(\Omega\); \(g\) – область, що відповідає підмножині елементарних подій, які є сприятливими появі події \(S\).
Якщо область \(G\) зображується у вигляді відрізка прямої, то її мірою є довжина цього відрізка, а мірою \(g\) – довжина тієї частини відрізка, що відповідає підмножині елементарних подій, які є сприятливими для події \(S\).
У тому випадку, коли область \(G\) зображена у двовимірному просторі будь-якою фігурою (найчастіше це прямокутник або квадрат), мірою \(G\) є площа цієї фігури, а мірою \(g\) – площа тієї частини області \(G\), що відповідає підмножині елементарних подій, що є сприятливими появі події \(S\).
Несподіваним застосуванням поняття геометричної ймовірності є задача Бюффона. Вона полягає у тому, що на площину, на якій на відстані \(2a\) одна від одної намальовані паралельні прямі, кидають голку довжиною \(2l\) (за умови, що \(a >l\)) і спостерігають за появою випадкової події, яка полягає у тому, що голка перетне пряму. Якщо випробування здійснюють \(n\) разів, а кількість випробувань, у яких голка перетинає будь-яку пряму, дорівнює \(m\), то при великій кількості випробувань відносна частота появи подій наближається до її ймовірності:
\[\frac{2l}{a\pi} \approx \frac{m}{n}.\]
Відповідно, \(\pi \approx \frac{2l \cdot n}{a \cdot m}.\)
За результатами 590 випробувань було отримано таке значення: \(\pi \approx 3,1416.\)
Приклад 1.2
Навколо кола радіусом \(r\) описано більше коло, радіус якого дорівнює \(R\). У більше коло кидають матеріальну точку. Визначити ймовірність того, що ця точка, потрапивши до великого кола, опиниться одночасно і у межах кола меншого радіуса.
Розв’язання. Для відповіді на питання задачі необхідно скористатись означенням геометричної ймовірності (1.4), оскільки простір елементарних подій є неперервним. Мірою області \(G\), що відповідає простору елементарних подій \(\Omega\), є площа великого кола, а області \(g\), що відповідає множині елементарних подій, які є сприятливими для появи випадкової події \(A\), тобто попаданню точки всередину малого кола, є площа меншого кола. Зазначимо, що множина \(g\) є підмножиною множини \(G\). Таким чином ймовірність того, що матеріальна точка, яка влучила у велике коло, одночасно влучить і у мале, дорівнює:
\[ P(A) = \frac{\pi r^{2}}{\pi R^{2}} = \frac{r^{2}}{R^{2}}.\]